GS1 - pasaulinė verslo kalba

GTIN – visuotiniams prekių numeriams jau 50!

Prieš 50 metų, 1971 m. kovo 31 d. prasidėjo moderniosios ekonomikos era. Šią dieną didžiausi komercijos lyderiai susibūrė ir sukūrė „Global Trade Item Number“ – GTIN, lietuviškai vadinamus visuotiniais prekių numeriais.

GTIN – tai, kas slepiasi prekės brūkšniniame kode, yra svarbiausias tiekimo grandinės standartas  istorijoje. Šiandien brūkšniniai kodai nuskaitomi daugiau nei šešis milijardus kartų kiekvieną dieną ir išlieka vienu patikimiausių duomenų atvaizdavimo simbolių pasaulyje.

Neperdedant, GTIN atsiradimas padėjo pasaulinės skaitmenizuotos komercijos pagrindus. Tai yra viena iš svarbiausių, tačiau retai minimų istorijų tarptautiniame versle, kuomet nepaisant tarpusavio konkurencijos verslo atstovai susitelkė bendram tikslui – spręsti realius jų veiklos iššūkius.

Inžinierius Tomas Brady, vienas pagrindinių šio istorinio etapo dalyvių, sukūrusių ir įdiegusių tuometiniame perkybos centre „Marsh“ naudotą skaitytuvų sistemą, kuria 1974 m. buvo nuskenuotas pirmasis brūkšninis kodas su GTIN, teigia, jog „…nuo pat pirmojo idėjos kūrėjų susitikimo iki pirmojo kodo nuskaitymo „Marsh“ prekybos centre, aštuntojo dešimtmečio pradžia buvo nepaprastai įdomi ir sudėtinga. Man teko didelė garbė būti kažko tokio naudingo mūsų pasauliui dalimi, stebėti susivienijimą bendram tikslui. Dabar atėjo laikas naujos kartos pramonės lyderiams toliau vystyti standartus, kurie transformuos verslą per ateinančius penkiasdešimt metų.“

Šie žodžiai kaip niekad tiksliai atspindi mūsų jausmus, nes mes, GS1, didžiuojamės galėdami švęsti šią reikšmingą sukaktį. Tačiau ne tik žvalgomės atgal įvertindami buvusius pasiekimus, bet ir žvelgiame į ateitį.

Kviečiame verslą dar kartą susivienyti ir bendradarbiauti, atsiliepiant į XXI amžiaus ekonomikos iššūkius. Verslas turi atitikti naujus vartotojų poreikius, o pramonei reikia greitų ir efektyvių naujų technologijų, įskaitant daug duomenų talpinančius naujos kartos brūkšninius kodus.

GS1 standartai, kaip, pavyzdžiui, brūkšniniai kodai, ir toliau padeda greitai, efektyviai ir saugiai supaprastinti įvairių tipų tiekimo grandinių procesus įvairiuose verslo sektoriuose visame pasaulyje. Vartotojai tikisi vis tikslesnės ir išsamesnės informacijos apie produktus, tad atėjo laikas perkelti brūkšninius kodus į sekantį, naują lygį.

Naujos kartos brūkšniniai kodai, kuriuose galima užkoduoti ženkliai daugiau duomenų (pvz., matriciniai, 2D kodai, tokie kaip Data Matrix ar QR Code) turėtų būti vis plačiau naudojami, siekiant suteikti vartotojams daugiau patikimos informacijos apie produktus ir pertvarkyti pasaulinę komerciją naujam amžiui. Tokie užkoduoti duomenys gali atskleisti vartotojams, ar produkte yra alergenų, ar jis yra ekologiškas, informuoti apie CO2 pėdsaką produkto gamybos metu… O tai suteikia vartotojams didesnį pasitikėjimą perkamais produktais ir didina lojalumą jų prekės ženklams.

Prieš pusšimtį metų nepaisant konkurencijos, verslo atstovai susivienijo bendrai veiklai, atsisakę tarpusavio skirtumų ir sukūrė GTIN, pakeitusį pasaulinę prekybą. Turime galimybę prireikus ir vėl susiburti, kad atitiktume naujo amžiaus iššūkius!