GS1 - pasaulinė verslo kalba

Skaitmeniniai vandens ženklai – pažangiam pakuočių perdirbimui

Europos prekių ženklų asociacija (AIM), jungianti Senojo žemyno prekių ženklų gamintojus bei daug investuojanti į mokslo tiriamuosius darbus, ėmėsi dar vieno ambicingo tikslo –  įvertinti, ar novatoriškos skaitmeninės technologijos gali padėti geriau rūšiuoti, kokybiškiau ir tvariau perdirbti produktų pakuotes. GS1 Europa taip pat dalyvauja šiame projekte.
Tiksliai identifikavus pakuotes galima efektyviau ir kokybiškiau jas perdirbti. Skaitmeniniai vandens ženklai gali iš esmės pakeisti pakuočių rūšiavimą ir atverti naujų perdirbimo galimybių. Ellen MacArthur fondo mokslinio tyrimo, skirto atliekų perdirbimo gerinimui, metu buvo nustatyta, kad skaitmeniniai vandens ženklai šiam tikslui yra perspektyviausia technologija. AIM ėmėsi iniciatyvos „Holy Grail 2.0“, kuri pradeda didelio masto bandomąjį pramoninį projektą, kurio metu sieks įrodyti, jog skaitmeniniai vandens ženklai, kuriais ženklinamos pakuotės, leis kokybiškiau ir tvariau jas perdirbti.
Skaitmeniniai vandens ženklai yra plika akimi nepastebimi kodai, kuriais ženklinamos prekių pakuotės. Visuotinių atvirųjų produktų identifikavimo standartų pagalba juose galima užkoduoti daug duomenų, tokių kaip pavyzdžiui, pakuotės gamintojas, naudojamos medžiagos, prekių tipai (tarkim, maisto ar nemaisto) ir pan. Tokias pakuotes, patekusias į atliekų rūšiavimo įrenginį, bus galima tiksliau ir kokybiškiau atskirti bei tikslingiau perdirbti. Tad perdirbimo grandinėje bus galima sumažinti teršalų ir kenksmingų medžiagų kiekius.
Šie skaitmeniniai vandens ženklai suteikia ir kitų galimybių. Pavyzdžiui, vartotojai išmaniojo telefono programėle nuskaitę ženklą gali rasti išsamios informacijos apie pakuotę ir jos perdirbimą, bei šių žinių pagrindu atsakingiau rūšiuoti.
Daugiau informacijos apie skaitmeninių vandens ženklų projektą čia